Oluşturulma Tarihi : 2022-01-20 Oluşturulma Saati : 19:21:50

E-FATURANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Birçok işletmenin geçiş yapmakta olduğu e-faturanın normal faturadan farkı nedir? Daha da önemlisi e-fatura kullanıcılara ne tür avantajlar sağlamaktadır?

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yayımladığı tebliğlere göre; cirosu 10 milyon TL’yi geçenlerin 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren, 5 milyon TL’yi geçenlerinse 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren elektronik fatura (e-fatura) kesme zorunluluğu bulunmakta.” Peki, birçok işletmenin geçiş yapmakta olduğu e-faturanın normal faturadan farkı nedir? Daha da önemlisi e-fatura kullanıcılara ne tür avantajlar sağlamaktadır? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Öncelikle elektronik fatura; standart bir formatta hazırlanan, değiştirilemez şekilde mühürlenmiş, alıcı ve satıcı arasında maliyet ve zaman tasarrufu ile güvenilirlik sağlayan bir elektronik belgedir. E-fatura, kâğıt fatura ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. E-fatura ve e-arşiv faturanın ne olduğunu açıkladığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Maliyetleri Düşürüyor…

Bildiğiniz gibi kâğıt faturalar biri müşteriye, biri şirkete, diğeri muhasebeciye olmak üzere 3 nüsha olarak kesilmektedir. Bu durum da, hem kâğıt hem de baskı maliyetini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca faturalar çoğu zaman kargoyla yollanmaktadır. Kargo maliyeti de eklendiğinde fatura başına düşen maliyetler artmaktadır.  Oysa, keseceğiniz bir e-faturanın maliyeti yalnızca 50 - 80 kuruş arasındadır.

Zaman ve İş Gücü Tasarrufu

E-fatura arayüzü oldukça kullanıcı dostu olarak tasarlanmıştır. Böylece faturalarınızı hızlı ve pratik bir şekilde kesebilir, hem zamandan hem de işgücünden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Güvenlik

E-faturanın en önemli avantajlarından biri de güvenli olmasıdır. E-faturalarınızı uzun yıllar güvenle saklayabilir, gerektiğinde ibraz edebilirsiniz.

Mekândan Bağımsız

Diğer bir önemli avantajsa mekândan bağımsız olarak, fatura kesebilmenizdir. Ofis dışında da olsanız istediğiniz her hangi bir yerden online olarak sisteme giriş yapabilir, fatura kesebilir ve faturalarınızı takip edebilirsiniz.

Kolay Mutabakat

E-fatura kullandığınızda, müşterileriniz ve tedarikçilerinizle aranızdaki fatura kaynaklı uyuşmazlıklar ortadan kalkar ve mutabakata varmanız daha kolay gerçekleşir.

Doğaya Dost!

Kestiğiniz her e-faturada 3 tane kâğıttan tasarruf eder; böylece daha az ağaç kesilmesini sağlayarak, doğayı korumak ve sürdürülebilir bir dünya için siz de bir adım atmış olursunuz.

E-fatura sistemine geçmek ya da e-fatura hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Görseller

Haber İle İlgili Görseller